Pravo na pristup informacijama

Pravo na pristup informacijama je pravo građana koje je zajamčeno međunarodnim i domaćim dokumentima, čije ostvarenje obuhvaća obvezu tijela javne vlasti da objavljuje informacije neovisno o postavljenom zahtjevu (tzv. proaktivni način) te mogućnost pristupa informacijama putem zahtjeva korisnika (tzv. reaktivni način). Osim toga predstavlja izuzetno važan alat za postizanje transparentnosti rada i odlučivanja tijela javne vlasti na svim razinama, jačanje odgovornosti i suzbijanja korupcije.

S pravom na pristup informacijama usko je povezana ponovna uporaba informacija koja predstavlja nadogradnju prava na pristup informacijama budući da informacije koje su u posjedu tijela javne vlasti moraju biti dostupne, u određenom formatu i biti određene kvalitete, prije nego što ih se može ponovno uporabiti za neku drugu svrhu od one za koju su izvorno nastale. Ponovna uporaba informacija nastala je kao rezultat potrebe za iskorištavanjem gospodarskih i drugih potencijala informacija koje tijela javne vlasti prikupljaju i obrađuju u sklopu određenog djelokruga ili posla koji se uobičajeno smatra javnim poslom.


Ako želite pristupiti informacijama koje trebate, svoje pravo možete ostvariti na sljedeće načine:


Pravo na pristup informacijama i ponovnu uporabu informacija ostvaruje se u skladu sa Zakonom o pravu na pristup informacijama (NN broj 25/1385/15 i 69/22).

Pravo na pristup informacijama i ponovnu uporabu informacija ostvaruje se podnošenjem zahtjeva Ministarstvu znanosti i obrazovanja.

Kontakt podaci:

Ministarstvo znanosti, obrazovanja i mladih
Donje svetice 38, 10000 Zagreb
Telefon: +385 1 4594 161
E-pošta: ppi@mzom.hr


Mehanizam za rješavanje pritužbi (GRM) uspostavljen je za primanje i olakšavanje rješavanja pritužbi i zabrinutosti koje iznose podnositelji projekata, korisnici i bilo koje osobe, skupine ili zajednice koje se osjećaju pogođene ili zainteresirane, ili smatraju da bi mogle biti pogođene ili zainteresirane za aktivnosti projekata i DIGIT projekta.

GRM je dostupan putem posebne e-mail adrese: grmdigit@mzom.hr ili telefonskog broja +385 1 4594 341 za primanje potencijalnih pritužbi ili prijava o događajima (ili zapaženim) incidentima. GRM omogućuje podnošenje anonimnih pritužbi koje će biti razmatrane, u skladu s hrvatskim zakonom. Informacije o GRM-u bit će objavljene na web stranici DIGIT projekta i kroz razne komunikacijske materijale, uključujući informacijske ploče i plakate na gradilištima i u objektima obuhvaćenim projektom. Zaklada za znanost i Izvođači imat će vlastitu e-mail adresu za pritužbe.